Blog o technologiach i sprawach codziennych

Newsy, Poradniki, Instruktaże

Pamięć RAM w smartfonie – co musisz o niej wiedzieć

Pamięć RAM w smartfonie – co musisz o niej wiedzieć

W dobie nowoczesnej techniki firmy komputerowe prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych smartfonów, coraz szybszych tabletów czy komputerów. Zarzucają nas informacjami, coraz większymi cyferkami, przekonując, że czym więcej, tym lepiej.

W praktyce jednak okazuj się, że bywa z tym różnie, nie zawsze dużo oznacza dobrze. Piszę tu głównie o wysokich parametrach, którymi szczycą się producenci sprzętu elektronicznego. Próbują zachęcić nas do zakupu, wabiąc wysoką ilością pamięci ram, szybkim procesorem, pojemnością magazynu wewnętrznego itd.

W praktyce okazuje się, że nie zawsze to idzie w parze z prawdziwą wydajnością telefonu, a wysokie parametry Ram zawodzą. Bardzo istotnym, elementem jest zegar procesora który pomimo dużej ilości ram, nie jest w stanie obsłużyć wielu działających aplikacji w tle, powodując zawieszenie się systemu.

Dlaczego? Obecnie telefony posiadają już piękne, kolorowe wyświetlacze, nienaganną grafikę z wysoką rozdzielczością, i nawet przy 4 czy 6 giga ram i dobrych parametrach procesora, przy nagromadzeniu wielu graficznych aplikacji, gier – pamięć ram jest niewystarczająca.

smartfon i laptop

By temu zapobiec, system Android, który jest teraz właściwie we wszystkich telefonach ( pomijając Iphone), próbuje znaleźć miejsce dla mniej używanych procesów działających w tle i tworzą tzw. pamięć podręczną. W takiej pamięci przechowywane są informacje z ostatnio otwieranych aplikacji, ponieważ pozostają one w gotowości, jeśli byłyby nagle potrzebne. Okazuje się jednak, często są one zbędne i niepotrzebne. Dołączają do plików zbędnych, które z powodzeniem można usunąć z folderu pliki-śmieci.

Warto pamiętać, że obecnie wiele aplikacji obciążających pamięć RAM czyli w wersji klasycznej jest przeładowana grafiką, co znacznie wykorzystuje pamięć ram przy każdorazowym włączeniu. Wiele aplikacji, między innymi Facebook, programy pocztowe, programy do komunikacji , posiadają swoje odpowiedniki w wersjach Light, czyli są odchudzone, tak, żeby były lekkie i nie absorbowały ani procesora ani pamięci.

Ile jest wiec potrzebnych „ramów”, żeby nasz smartfon działał sprawnie i szybko? Otóż przy zwykłym użytkowaniu wystarczy już 2-3 giga Ram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *